کابل دوربینیکی از مهمترین قطعات در نصب دوربین های مدار بسته کابل دوربین مداربسته می باشد. این کابل در دوربین های مدار بسته اطلاعات را از دوربین به DVR به صورت آنالوگ منتقل می کند. به طور کلی سیستم کابلی دوربین مداربسته دارای تعدادی ابزار و قطعات است که به گونه ای طراحی شده اند که فرکانس تصویر را با کمترین میزان تضعیف فرکانس انتقال می دهند. از آنجایی که کابل دوربین مداربسته در کیفیت تصویر بسیار موثر است، حتما از کابل باکیفیت استفاده کنید. ساختار کابل دوربین مداربسته کاملا شبیه ساختار کابل آنتن تلویزیون است که تنها تفاوت این دو در قطر مغز و حجم شیلد است. نکته مهم دیگر در این زمینه سیم کشی و کابل کشی صحیح است. اگر کابل کشی اولیه انجام نشود، ممکن است تصویر مورد نظر را با کیفیت مطلوب دریافت نکنید.کابل دوربین

قیمت دوربین مداربسته

در کابل‌های دوربین مداربسته عوامل مختلفی موجب تغییرات قیمت می‌شود از جمله این عوامل می توان به جنس سیم، نوع پوشش و شیلدهای به کار رفته در کابل اشاره نمود. کابل دوربین مداربسته مانند آداپتور دوربین مداربسته است و ارزش ریسک کردن ندارد به همین خاطر پیشنهاد می‌شود با خرید کابل با کیفیت و مناسب نگرانی‌های خود را کاهش دهید. چون تغییر جنس مواد به کار رفته عملکرد کابل را تحت تاثیر قرار می‌دهد به طور کلی قیمت کابل‌ها می‌توانند یکی از عوامل تاثیرگذار در خرید باشند. قیمت کابل‌های شبکه با طول ده متر می‌تواند در بازه ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان متغیر باشد همچنین کابل‌های ترکیبی با طول ۱۰۰ متر نیز حدودا قیمت ۴۰۰ هزار تومانی پیدا می‌کنند کابل‌های کواکسیال نیز با طول ۵۰۰ متر بالای یک میلیون و نیم قیمت دارند.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📌 با یک مشاوره رایگان با کارشناسان سیتی برق بهترین را انتخاب کنید! 📌

📞 02166725543 📞

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

ساختار کابل دوربین مداربسته

اجزای سازنده کابل دوربین مداربسته عبارتند از:
مغزی: مس بهترین و با کيفيت‌ترين فلز برای مغزی است.
لایه محافظتی عایق الکتریکی: وظیفه این لایه در عمل جداسازی شیلد از مغزی است.
شیلد: لایه سوم در کابل‌های کواکسیال به شیلد معروف است.
عایق پلاستیکی: آخرین و بیرونی‌ترین لایه در کابل دوربین مداربسته می‌باشد.
ارتباط دهنده‌ها: معمولا انتهای کابل دوربین مداربسته قرار دارند.

خرید کابل دوربین

انواع کابل دوربین مداربسته

در نصب دوربین مداربسته انواع مختلفی از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند لازم است که براساس تکنولوژی برد دوربین مداربسته خود، کابل مناسب را انتخاب کنید.  انتخاب کابل مناسب نیاز به داشتن اطلاعات کافی و شناخت انواع کابل دوربین مداربسته دارد عدم انتخاب کابل تصویر و برق مناسب می‌تواند به سیستم نظارتی آسیب زده و مانع از عملکرد صحیح آن شود. عامل تعیین کننده نوع کابل براساس سیستم مورد استفاده مشخص می‌شود در صورتی که سیستم مداربسته آنالوگ یا همان توربو HD را انتخاب کرده باشید باید از انواع کابل‌های کواکسیال مانند RG59، RG11، RG58 ، و ...استفاده کنید ولی اگر از سیستم تحت شبکه استفاده می‌کنید باید از کابل‌های شبکه مانند cat6، cat5،cat3 و ... استفاده نمایید. کابل پر استفاده در دوربین‌های مداربسته امروزی رایج است که عبارتند از:

کابل کواکسیال(کابل هم محور)
کابل کواکسیال ترکیبی
کابل شبکه (کابل LAN)

کابل دوربین ترکیبی

کابل ترکیبی در واقع دو نوع کابل است که با هم ترکیب شده است که هم کابل انتقال تصویر و هم کابل برق هستند. این مورد باعث می‌شود که کابل فضای کمتری درون داکت اشغال کند. بخش انتقال تصویر این کابل مانند کابل کواکسیال است که از دو عایق داخلی و خارجی، تک رشته هادی مفتولی و چند رشته شیلد تشکیل شده است. بخش کابل برق داخل آن، دو رشته سیم قرمز(مثبت) و مشکی(منفی) قرار دارد که ضخامت این سیم‌ها در انواع مختلف متفاوت است ولی معمولا 0.5 میلی‌متر است. برای استفاده از کابل دوربین ترکیبی، دستگاه ضبط و سیستم تغذیه دوربین مداربسته باید کنار یکدیگر قرار داشته باشند. از مزایای کابل دوربین ترکیبی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱. صرفه‌جویی در مصرف سیم و کابل
۲. قیمت مناسب و به صرفه اقتصادی
۳. کابل‌کشی راحت‌تر
۴. کیفیت بالاتر
۵. تمیزی و نظم بیشتر بعد از پایان کابل‌کشی

قیمت کابل دوربین

کابل کواکسیال تصویر

کابل کواکسیال به وسیله دو حرف RG شناخته می‌شود و دو عددی که بعد آن می‌آید نوع آن کابل کواکسیال را مشخص می‌کند که در ساختار و ضخامت می‌توانند با هم متفاوت باشند. کابل کواکسیال تصویر برای انتقال تصویر از دوربین به DVR ساخته شده است. این کابل از یک روکش عایق از جنس PVC که معمولا آبی یا مشکی است به همراه یک رشته هادی مفتولی و رشته‌های شیلد اطراف هادی تشکیل شده است. عایق دیگری نیز بین رشته‌های شیلد و تک رشته مفتولی به رنگ شفاف قرار دارد. برعکس همه کابل‌های ترکیبی، کابل کواکسیال تصویر کابلی فاقد سیم برق است . یکی از مشخصات بارز کابل کواکسیال تصویر این است که در حالت دریافت سیگنال با نویز نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت ارسال سیگنال توسط آن تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. رایج‌ترین کابل شبکه برای دوربین مداربسته، کابل‌های RG59 ،RG11 و RG6 می‌باشد.

کابل دوربین مداربسته rg59

کابل تصویر دوربین مداربسته از شاخه‌ی کابل‌های کواکسیال است که به آن RG59 می‌گویند. این کابل از نظر ساختمان کلی کاملا شبیه کابل‌های آنتن تلویزیونی است و تنها تفاوت آن در قطر مغزی و حجم شیلد می‌باشد.  کابل‌های تصویر RG59 در کیفیت‌های کاملا متفاوتی تولید می‌شوند. نحوه‌ی نصب این کابل بسیار ساده است و با خرید کابل RG59 می‌توانید به سادگی دوربین‌های آنالوگ HD را به دستگاه DVR متصل کنید و هزینه نصب را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. یک سیم برق در کنار کابل RG59 قرار دارد که این کار باعث می‌شود مدت زمان نصب سیستم مداربسته تا حد ممکن کاهش یابد. این نوع کابل برای اجرای مسافت‌های کوتاه و انتقال فرکانس پایین بسیار مناسب است هرچقدر میزان مس کابل بیشتر باشد، رسانایی بالایی خواهد داشت و گران‌تر و ضخیم‌تر می‌شود.

انواع کابل دوربین مداربسته

کابل شبکه دوربین مداربسته

در سیستم‌های مداربسته معمولا طیف محدودی از کابل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل شبکه یا کابل زوج سیم یا UTP به کابلی گفته می‌شود که از ۴ جفت سیم که به صورت دو به دو دور هم تابیده شده‌اند تشکیل می‌شود. این سیم‌ها دارای ۴ رنگ اصلی سبز، آبی، نارنجی و قهوه‌ای و ۴ رنگ ترکیبی شامل سفید سبز، سفید آبی، سفید نارنجی و سفید قهوه‌ای می‌باشد. علت دور هم پیچیده شدن سیم‌ها، کاهش تأثیرگذاری نویز بر روی سیگنال‌های تصویر دوربین مداربسته است. در صورت وجود تکنولوژی POE، می‌توان با این کابل، برق را نیز علاوه بر تصویر انتقال داد همچنین کابل‌های شبکه براساس نوع دسته‌بندی آنها به CAT معروف هستند. از بین CATها کابل‌های CAT5 و CAT6 در دوربین مداربسته IP بیشترین کاربرد را دارند. از کابل CAT5 برای انتقال تصاویر یک یا چند دوربین با پهنای باند حداکثر ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌توان استفاده کرد و برای میزان بیشتری از این تا ۱۰۰۰ مگابایت بر ثانیه باید از کابل CAT6 استفاده کرد.

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته

هر اندازه کابل مورد استفاده از انواع مرغوب آن در پروژه‌ها انتخاب شود می‌توان بدون افت سیگنال در دوربین مداربسته فاصله بیشتری را در شبکه پوشش دهید. حداکثر طول کابل دوربین مداربسته نیز مانند سایر کابل‌ها با شرایط آب و هوایی و مرغوبیت کابل بستگی دارد. علاوه بر این موضوع POE بودن سیستم مداربسته به کاهش این مسافت حداکثری منجر می‌شود. کابل شبکه cat۵ معمولی و بدون POE را می‌توان برای حدودا مسیرهای ۴۰ تا ۵۰ متر در نظر داشت . کیفیت کابل و شرایط اقلیمی می‌تواند مسافت را تا حداکثر ۱۰۰ متر نیز افزایش دهد اما توجه داشته باشید که برای فواصل بالای ۵۰ متر از کابل‌های با کیفیت‌تر به جهت عدم افت سیگنال استفاده کنید.

دسته‌بندی