1) قابلیت اتصال:
از سیستم‌های امنیتی و بلندگوهای هوشمند گرفته تا روشنایی و تلویزیون، اتصال این دستگاه‌های متصل می‌تواند بهره‌وری خانه را بهبود بخشد. ادغام محصولات و سیستم‌های خانه هوشمند نیز آرامش ارزشمندی را فراهم می‌کند. چنین اتصالی به کاربران امکان می‌دهد از راه دور ترموستات‌ها را مدیریت و نظارت کنند، فیلم‌های دوربین‌های نظارتی را بررسی کنند، چراغ‌های داخلی و خارجی را برنامه‌ریزی کنند، و موارد دیگر، همه بدون نیاز به ترک محل کار یا حتی میز آشپزخانه‌شان. این همچنین باعث صرفه‌جویی در هزینه قبوض آب و برق می‌شود.


2) نظارت از راه دور:
در صورت اتصال به دستگاه تلفن همراه، لپ تاپ یا رایانه رومیزی، خانه های هوشمند را می توان از هر مکان و در هر زمان از طریق نظارت از راه دور مدیریت کرد. این امکان بررسی لحظه ای عناصر مختلف خانه و دارایی شما را فراهم می کند.به سختی می توان به طور کامل تعیین کرد که این سطح از امنیت چه معنایی برای کاربران دارد. آسایش واقعی حاصل از دانستن اموال و عزیزانشان در برابر تهدیدها - مانند سارقان و خرابکاران، آتش سوزی و مونوکسید کربن - بسیار ارزشمند است.3) سفارشی سازی:
بسته به دستگاه، محصولات هوشمند می توانند مطابق با اولویت ها یا نیازهای سفارشی کاربر خاص تنظیم شوند . یک ترموستات هوشمند می تواند دمای خانه شما را بر اساس شرایط آب و هوایی محلی تغییر دهد و فضا را برای ساکنین آن راحت تر کند.
آبپاش های هوشمند نمونه خوب دیگری هستند. فعال سازی سفارشی بر اساس میزان نور خورشید و انواع گیاهان، برنامه آبیاری موثرتری را تضمین می کند.

4) افزایش ایمنی:
از طریق اتصال فناوری خانه های هوشمند و نظارت در زمان واقعی، صاحبان خانه می توانند دقیقاً بدانند چه اتفاقی می افتد و هشدارهارابلادرنگ در مورد هر اتفاق مشکوک دریافت کنند.


5) تندرستی:
بررسی عزیزان مسن در زمانی که نمی توانید آنجا باشید، آرامش خاطر و اطمینان خاطر را در مورد زندگی ایمن و مستقل فراهم می کند. این امر به ویژه در زمان محدودیت های قرنطینه در طول همه گیری ویروس کرونا اهمیت جدی دارد.


6) مدیریت انرژی:
همانطور که قبلاً ذکر شد، مدیریت آب و برق مانند گرمایش، سرمایش و روشنایی می تواند در هزینه های انرژی صرفه جویی کند. از قبل برنامه ریزی ترموستات روی دمای خاصی در ساعات خاصی از روز، راحتی را تضمین می کند و در عین حال ضایعات را کاهش می دهد.7) تشخیص حرکت:
این فناوری تنها زمانی فعال می شود که حرکت شناسایی شود، در زمان، عمر باتری، حافظه، ذخیره سازی و انرژی صرفه جویی می شود. صرف نظر از اینکه در خانه هستید یا خارج از خانه، از فعالیت مشکوک احتمالی در خانه یا اطراف مناطق بیرونی اطلاع می دهد.

8) تجزیه و تحلیل ویدئو:
شاید یکی از برجسته ترین ویژگی های اتوماسیون خانه هوشمند، تجزیه و تحلیل ویدیویی باشد. این فناوری پیشرفته را می توان به عنوان یک لایه امنیتی دیگر در راستای تشخیص حرکت اضافه کرد. با امکان تمایز بین تصاویر حیوانات، انسان ها یا وسایل نقلیه، اعلان های نادرست را کاهش می دهد و حرکت را رمزگشایی می کند تا از هشدارهای نادرست جلوگیری کند.9) تشخیص نشت و سنسورهای سیل:
محافظت از خانه در برابر نشتی و سیل یکی دیگر از ویژگی های هوشمندسازی است. هشداربه تلفن همراه  در زمان تشخیص نشت و سیل کمک میکندتا از آسیب های پرهزینه قبل از وقوع جلوگیری کنید.