انواع مختلفی از کابل ها وجود دارد، اما کابل های مربوط به فرآیندهای تولید، ارتباطات، اتوماسیون و ابزار دقیق به عنوان کابل های کنترل شناخته می شوند. این کابل ها در فرودگاه ها، کشتی ها، مراکز تجاری، کلینیک ها و ... کاربرد دارند.

انواع مختلف کابل های کنترلی که وجود دارند عبارتند از کابل های CY و SY. اکثر کابل های کنترل معمولاً در هنگام نصب در ساختمان مدفون می شوند. چیزی که بیشتر سیم های کنترل را کنار گذاشته ساخت و کاربرد آنهاست.


کابل کنترل چیست؟
سیم‌های کنترل که به عنوان کابل‌های کنترل انعطاف‌پذیر یا کابل‌های انعطاف‌پذیر نیز شناخته می‌شوند، کابل‌های چند هسته‌ای هستند که برای طیف گسترده‌ای از اتوماسیون و ابزار دقیق مانند کنترل سیگنال، اندازه‌گیری سیگنال، انتقال سیگنال و تنظیم سیگنال طراحی شده‌اند. این کابل‌های کنترلی می‌توانند دارای پوشش فویلی، محافظ قیطانی یا هر دو باشند.
کابل ها نیز اغلب با توجه به نوع، اندازه و سایر مشخصات آنها شناخته می شوند. این شامل کابل کنترل زره‌دار، کابل کنترل PVC و SY، کابل انعطاف‌پذیر SY، کابل کنترل محافظ و کابل کنترل برق است.

سیم های کنترل اغلب با مسی قلع دار تولید می شوند تا از تداخل الکتریکی یا انتشار میدان الکترومغناطیسی در حال وقوع جلوگیری شود. آنها با یک صفحه محافظ بیرونی عرضه می شوند که آنها را برای استفاده در شرایط سخت محیطی قابل استفاده می کند. بسته به ویژگی های ساخت و ساز و مناطق کاربردی، کاربران اغلب از کابل های انعطاف پذیر تحت شرایط تنش مکانیکی سبک، متوسط یا بالا استفاده می کنند. سیم های کنترل در صنایع برای تامین جریان به موتور الکتریکی مورد نیاز است. آنها معمولاً یک هادی  سبز/زرد در لایه بیرونی  دارند.

سیم های کنترل اغلب با کاربردهایی مانند کابل روباتیک، کابل ابزار، کابل کنترل صنعتی، کابل کنترل انعطاف پذیر، کابل کنترل خودکار، کابل کنترل خودرو، کابل کنترل روشنایی و غیره به آن اشاره می شود.

مهمترین فاکتورهایی که در انتخاب سیم کنترل باید در نظر گرفته شود انعطاف پذیری و هدف در نظر گرفته شده برای کابل است. برای استفاده از کابل کنترل انعطاف پذیر در اتوماسیون فرآیند، ساختار کابل متفاوتی لازم است و برای ارگونومی در کاربردهای ابزار دقیق باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد.

رایج ترین انواع کابل های کنترل عبارتند از کابل CY، کابل SY، کابل YY، کابل LiYCY، و کابل LiYY.

هر یک از این کابل ها درجات حفاظتی منحصر به فردی در برابر تداخل الکتریکی، مقاومت سوزاننده و مقاومت در برابر روغن دارند. کابل های CY برای مناطقی که انتقال باید عاری از تداخل الکترومغناطیسی باشد ضروری است. کابل های SY کابل های انعطاف پذیر با حفاظت مکانیکی اضافی هستند که آنها را برای محیط های سخت مناسب می کند.
کابل های YY در محیط هایی با استرس مکانیکی کم قابل اجرا هستند.
در مواردی که استرس مکانیکی متوسط و غربالگری الکترومغناطیسی مورد نیاز است، بهتر است از کابل LiYCY و محافظ استفاده کنید. و در آخر، کابل‌های LiYY، کابل‌های سبک بدون محافظ و بدون محافظ هستند که در محیط‌های خشک و مرطوب استفاده می‌شوند. انواع دیگر کابل های کنترل کابل LiHH و کابل LiHCH هستند.


کابل کنترل برای چه مواردی استفاده می شود؟
کابل های کنترل بسیار مهم هستند و کاربردهای گسترده ای در خطوط مونتاژ، روباتیک و توزیع برق دارند. آنها اغلب برای اندازه گیری و تنظیم انتقال فرآیندهای خودکار استفاده می شوند.
کابل ها عمدتاً برای مدار کنترل فرمان، کنترل متمرکز تجهیزات الکتریکی و فرآیندهای خودکار طراحی شده اند. به این دلایل، سیم های کنترل برای شرکت های معدنی و صنعتی مناسب هستند. آنها به عنوان خطوط حفاظتی و برای تبادل ولتاژهای نامی استفاده می شوند. آنها همچنین در حمل و نقل انرژی کاربرد دارند.

تفاوت بین کابل CY و SY چیست؟
کابل های CY و SY از نظر ساختار و ظاهر متفاوت هستند. با این حال، هر دو CY و SY دارای ولتاژ 300/500 ولت هستند.
تفاوت های قابل توجه بین آنها به شرح زیر است:
تفاوت عمده بین کابل کنترل CY و کابل کنترل SY این است که کابل کنترل CY برای انتقال بدون تداخل مناسب تر است. در مقابل، کابل‌های SY زمانی استفاده می‌شوند که مشخصات کابل شما نیاز به حفاظت مکانیکی مطمئن‌تری داشته باشد.
CY یک کابل چند هادی است که با سیم مسی قلع دار و یک غلاف داخلی بافته شده است. از سوی دیگر، قیطان کابل های SY سیم فولادی گالوانیزه شده است.
غلاف در کابل های CY معمولا خاکستری است، در حالی که یک ژاکت شفاف، کابل محافظ SY را می پوشاند.
کابل های SY محافظت کمی در برابر تداخل الکتریکی ارائه می دهند اما حفاظت مکانیکی کابل را افزایش می دهند. در مورد کابل های CY برعکس است.
CY یک کابل انعطاف پذیر محافظ است، در حالی که SY یک کابل کنترل بدون محافظ است.
کابل کنترل در مقابل کابل برق
هر دو کابل برق و کابل کنترل از انواع کابل های رایج هستند. با این حال، هر دو یکسان نیستند.


نکات زیر تفاوت بین کابل کنترل و کابل برق را برجسته می کند:
کابل های کنترل، کابل های تجهیزات الکتریکی هستند، در حالی که کابل های برق، کابل های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی هستند.
سیم های کنترل هادی آنیل شده هستند، در حالی که مس و آلومینیوم کابل های برق را پوشش می دهند. اکثر هادی های الکتریکی از هر یک از این دو عنصر تشکیل شده اند زیرا با کنترل گرما خوب هستند و در ولتاژ بالاتر ذوب نمی شوند.
سیم های کنترل برای کنترل خطرات الکتریکی در بسیاری از مکان ها بهترین هستند. مکان هایی که از آنها استفاده می شود شامل ساختمان، ساخت و ساز و صنعت راه آهن است. از سوی دیگر، کابل های برق را می توان به احتمال زیاد در سایت های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و صنایع دارای ماشین آلات سنگین یافت.
کابل های برق برای انتقال برق ساخته شده اند، در حالی که کابل های کنترل به عنوان عوامل کنترل در زمینه های مختلف اتوماسیون فرآیند عمل می کنند.
کابل‌های الکتریکی انرژی الکتریکی با توان بالا را در خطوط  سیستم‌های قدرت انتقال و توزیع می‌کنند و معمولاً در هنگام نصب در زمین مدفون می‌شوند، نه محدود به یک ساختمان. به طور همزمان، کابل های کنترل، انرژی الکتریکی کم مصرف (در مقایسه با کابل های برق) را به ماشین ها و تجهیزات کنترل می کنند. آنها می توانند در زیر زمین یا در یک سازمان در هنگام نصب دفن شوند.
کابل برق در سطوح مختلف ولتاژ 1-500KV کار می کند و بالای 0.6/1KV است. در همین حال، کابل های کنترل عمدتا 450/750 ولت، در 0.6/1kv هستند.
کابل های فشار ضعیف از نظر اندازه بزرگتر از کابل های کنترل هستند.
کابل های برق در مقایسه با کابل های کنترل دارای غلاف بیرونی ضخیم هستند.
کابل های برق اغلب دارای یک سیستم کد رنگ منحصر به فرد هستند که حامل های ولتاژ بالا را از همتایان ولتاژ پایین آنها متمایز می کند. در عین حال، کابل کنترل دارای کد رنگی نیست.
سیم کنترل مقاومت بالایی در برابر تداخل الکترومغناطیسی دارد که آنها را برای ارسال سیگنال های ولتاژ پایین ایده آل می کند. از طرف دیگر کابل های برق برای انتقال انرژی به آن تجهیزات مجهز شده اند.
کابل های برق می توانند انرژی کم و زیاد را از منبع به تجهیزات انتقال دهند، در حالی که کابل کنترل فقط می تواند انرژی کم را به تجهیزات منتقل کند.
کابل برق همیشه غلاف ضخیم تری دارد، در حالی که کابل کنترل دارای غلاف نازک تری است.
کابل برق استاندارد:IEC 60502-1,GB12706 را اجرا می کند، در حالی که کابل کنترل استاندارد:GB/T9330-2008,BS5308-1:19,BS5308-2:1986 را اجرا می کند.


کابل کنترل در مقابل کابل ابزار
سیم های کنترل سیگنال هایی را برای کنترل عملکرد ماشین یا تجهیزات ارسال می کنند. آنها به خانواده کابل های ابزار دقیق تعلق دارند، یعنی کابل هایی که امکان توزیع داده ها یا سیگنال های با ولتاژ پایین را فراهم می کنند. این بدان معناست که تفاوت بین کابل کنترل و ابزار دقیق عمدتاً در استفاده از آنها است. هر یک از آنها می تواند جامد یا رشته ای باشد. کابل های کنترل و ابزار دقیق به ویژه برای کنترل های اتوماسیون طراحی شده اند.
کابل‌های ابزار دقیق برای مناطقی که کمتر از یک آمپر نیاز دارند، مناسب‌تر هستند. آنها می توانند سیگنال هایی را تا 40 ولت حمل کنند. مانند سیم کنترل، کابل های ابزار دقیق کابل های هادی چندگانه هستند. آنها در پخش، تجهیزات حمل و نقل انبوه و کنترل تجهیزات صنعتی کاربرد دارند. آنها همچنین برای فشارسنج، رمزگذار، فلومتر، سوئیچ محدود قابل برنامه ریزی، نمایشگر لودسل، کنترل کننده های قابل برنامه ریزی و غیره ایده آل هستند.

تفاوت های قابل توجه بین کابل ابزار دقیق و کابل کنترل  عبارتند از:
سیم های کنترل نیازی به محافظ ندارند، در حالی که کابل ابزار دقیق نیاز به محافظ دارند.
کابل های ابزار دقیق معمولاً از سیم های رشته ای ساخته می شوند و نسبت به کابل های کنترل انعطاف پذیرتر هستند.
سیم های کنترل قطر بیشتری نسبت به کابل های ابزار دقیق دارند.
کابل های کنترل کاربردهای مختلفی در اتوماسیون ساخت، هوانوردی و ابزار دقیق و ... دارند که معمولا بر اساس اندازه، مشخصات و کاربرد دسته بندی می شوند. قبل از خرید هر نوع کابل کنترل، مطمئن شوید که در مورد نوع انعطاف پذیری مورد نظر خود و منطقه ای که در آن قصد استفاده از کابل را دارید، تصمیم گرفته اید.
انتخاب درست نوع کابل اولین قدم از یک خرید هوشمندانه است ، برای بهترین انتخاب کارشناسان فنی سیتی برق در کنار شما هستند. شما میتوانید پیش از خرید از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان فنی سیتی برق استفاده کنید .
شما می تواننید در سیتی برق کابل تخصصی را با برندهای ارجینال Helukabel، Siemens،Lappcable، Leoni و .... تهیه کنید.