این حداقل نسخه خانه هوشمند است که 10 سال از عمر آن می گذرد. شرکت تحقیقاتی سوئدی Berg Insight می گوید 63 میلیون خانه آمریکایی تا سال 2022 واجد شرایط "هوشمند" خواهند بود، از لامپ های متصل به اینترنت گرفته تا دوربین هایی که به ما اجازه می دهد از حیوانات خانگی خود در دفتر مراقبت کنیم .اما کارشناسان می‌گویند یک دهه بعد، ما از روشن و خاموش کردن چراغ‌ها با صدای خود به غوطه‌ور شدن کامل در اینترنت اشیا (IoT) خواهیم رفت. به لطف پیشرفت‌های هوش مصنوعی، هوشمندترین خانه‌ها می‌توانند واقعاً در مورد صاحبان یا ساکنان خود اطلاعات کسب کنند و در نهایت نیازهای آنها را پیش‌بینی کنند. پیشرفت‌ها در رباتیک به ما ماشین‌هایی می‌دهد که در تمیز کردن، پخت و پز و موارد دیگر کمک می‌کنند. حسگرهای جدید سلامت ما را بررسی خواهند کرد. مرکز همه اینها داده‌هایی است که خانه‌های هوشمند جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و عمل می‌کنند و به تبدیل خانه‌های آینده از مجموعه‌ای از ابزارها و لوازم جانبی صرف به خانه‌های واقعاً «هوشمند» کمک می‌کنند.به گفته شرکت مشاوره ABI Research، تمام توجهات خودکار با قیمت بالایی همراه خواهد بود: مصرف کنندگان تا سال 2021 123  میلیارد دلار برای تجهیزات اینترنت اشیا خرج خواهند کرد، رقمی که احتمالاً پس از آن افزایش خواهد یافت. شرکت تحقیقاتی IDC تخمین می‌زند که علاوه بر تلویزیون‌های متصل به اینترنت، تولیدکنندگان بودجه تحقیق و توسعه و بازاریابی خود را پشت ابزارهای نظارتی و امنیتی خانه صرف می‌کنند – آنها تا سال 2023 22.6 درصد از سهم بازار خانه‌های هوشمند را در اختیار خواهند داشت.  به گفته شرکت تحقیقات بازار IoT Analytics، در حال حاضر حداقل 7 میلیارد دستگاه اینترنت اشیا متصل وجود دارد. اما از آنجایی که استفاده از فناوری خانه‌های هوشمند آسان‌تر می‌شود و مزایای آن آشکارتر می‌شود، این صنعت در حال پیشرفت است. به گفته IDC، "انتظار می رود رشد پایدار ادامه یابد ... همانطور که مصرف کنندگان چندین دستگاه را در خانه خود می پذیرند و در دسترس بودن جهانی محصولات و خدمات افزایش می یابد."


البته، همانطور که خانه های ما بیشتر درباره ما می آموزند، حفظ امنیت آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل است یک هدف بالقوه برای هکرها است. وقتی در مورد دستگاه‌هایی صحبت می‌کنیم که می‌توانند قفل خانه‌های ما را از دور باز کنند، با استفاده از دوربین به اتاق‌های نشیمن ما نگاه کنند و حساس‌ترین و شخصی‌ترین داده‌های ما را جمع‌آوری کنند، امنیت سایبری حیاتی‌تر می‌شود. به گفته دانیل کولی، مدیر ارشد استراتژی در آزمایشگاه تولید کننده قطعات الکترونیکی Silicon Labs، هر نوع نقض گسترده ای که مصرف کنندگان را خفه کند، می تواند برای صنعت فاجعه بار باشد. او می گوید: «من آن را یک رویداد انقراض انبوه برای اینترنت اشیا می نامم.طیف وسیعی از پیشرفت‌های فناوری، فناوری خانه‌های هوشمند را بسیار فراتر از آنچه امروز در قفسه‌های فروشگاه‌ها موجود است، هدایت می‌کند. به عنوان مثال، نوآوری‌های هوش مصنوعی تقریباً همه چیز را در زندگی ما از جمله خانه‌های ما به هم می‌زند. ممکن است در حال حاضر از نوعی ابزار دستیار صوتی مجهز به هوش مصنوعی برای دریافت آخرین اخبار یا پیش بینی آب و هوا هر روز صبح استفاده کنید. اما در خانه‌های هوشمند آینده، آن پلت‌فرم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به‌عنوان مغز کل خانه‌ها، یادگیری در مورد ساکنان و هماهنگی و خودکارسازی همه ابزارهای هوشمند مختلف آنها عمل کنند. برای مثال، شرکت IoT Crestron، روی نرم‌افزاری کار می‌کند که عادت‌های افراد را ردیابی می‌کند، مانند موسیقی که می‌خواهند در صبح بشنوند یا کدام چراغ را می‌خواهند در زمان خاصی از روز روشن کنند. سپس، هنگامی که تنظیمات برگزیده کاربر را دریافت کرد، به طور خودکار لیست های پخش مناسب را پخش می کند یا چراغ ها را قبل از خواب کم می کند. جان کلنسی، رئیس کسب و کار مسکونی Crestron می گوید: «این واقعاً گام تکاملی بعدی در اتوماسیون واقعی است.


ربات ها نیز نقشی در خانه هوشمند آینده خواهند داشت. جاروبرقی‌های هوشمند مانند iRobot's Roomba در حال حاضر به دنبال ما هستند، در حالی که محصولاتی مانند Aibo، یک سگ روباتیک برای کودکان، نشان می‌دهند که چگونه می‌توانند به ما کمک کنند مانند یک حیوان خانگی با ما همراه باشیم. در مورد آینده شرکت مبلمان رباتیک Ori Living با Ikea روی قطعاتی کار می‌کند که بر اساس نیاز شما تغییر می‌کنند، زمانی که به میز نیاز دارید، تخت را از مسیر خود خارج می‌کنند، یا زمانی که وقت شام است کمدتان را پنهان می‌کنند. شرکت طراحی Design3 اخیراً یک مفهوم ربات خانه هوشمند به نام CARL را به نمایش گذاشته است. ربات پوشیده از پارچه به این منظور است که به آرامی در خانه شما می چرخد و دوربین ها و حسگرهای جمع شونده خود را فعال می کند تا متجاوزان را شناسایی کند، شما را از انتشار گازهای گلخانه ای مضر مطلع کند یا مراقب حیوان خانگی خود باشد. و شرکت گرافیک کامپیوتری Nvidia در حال کار بر روی یک بازوی رباتیک هوشمند است که می تواند به عنوان آشپز شخصی صاحب خود عمل کند و همه چیز را از برش دادن و خرد کردن سبزیجات تا کمک به پاکسازی انجام دهد. می تواند به ویژه برای والدین پرمشغله یا کاربران معلول مفید باشد. اگر چنین وسیله‌ای وارد تولید شود، دوربین‌ها و حسگرها می‌توانند به جلوگیری از آسیب تصادفی افراد بی‌گناهی که در راه یخچال برای خوردن یک میان وعده سریع قبل از شام هستند، کمک کنند.