نقش روشنایی:

همانطور که می دانیم اگر نور نبود، رنگ وجود نداشت. ما رنگ ها را از طریق بازتاب طول موج ها (خود نور) که از منبع نور ساطع می شوند، می بینیم. رنگ تنها زمانی قابل درک است که نور وجود داشته باشد و نوع و میزان نور بر نحوه درک ما از رنگ های یک فضا تأثیر می گذارد. یک رنگ می تواند زیر یک منبع نور یک رنگ خاص به نظر برسد، اما در محیطی با نور متفاوت، آن رنگ یکسان به نظر نمی رسد.

برای مثال: در اکثر شرایط، مردم موافق هستند که لیمو، زرد است. با این حال، این از نظر فنی فقط در روز روشن یا روز مصنوعی صادق است. در اتاق‌های تاریک و کم نور، لیمو دیگر زرد به نظر نمی‌رسد، بلکه سایه‌های خاکستری است. رنگ نیز در شرایط نوری مختلف کمی تغییر می کند.
اگر منبع نور به رنگ آبی خالص باشد، لیمو می تواند بیشتر به رنگ زرد متمایل به سبز متمایل شود و در زیر نور قرمز خالص، رنگ نارنجی مایل به زرد تیره خواهد بود. در حالی که اینها موارد شدید نورپردازی هستند، نوع نورهایی که استفاده می کنید می تواند مستقیماً بر رنگ دیوارها و مبلمان شما تأثیر بگذارد.


نور:

ظاهر نور (معروف به رنگ) دمای رنگ نامیده می شود. دمای رنگ لامپ به ما کمک می کند تا بفهمیم نور چگونه به نظر می رسد و با محیط تعامل دارد. دمای رنگ از سفید گرم تا نور واقعی روز متغیر است.برخلاف نامش، نور گرم در سمت پایین مقیاس دما قرار دارد، در حالی که نور واقعی روز در سمت بالاتر است. ظاهر نور گرم به سمت نور کهربایی، نارنجی متمایل است. محیطی که به اتاق می بخشد، لحنی دلپذیر و دنج است.
همانطور که قبلا گفته شد، نور تنها یک جنبه کاربردی از طراحی داخلی نیست. در حالی که درک نحوه عملکرد نور در یک فضا ضروری است، باید بدانید که نورپردازی چگونه می تواند احساسی را در اتاق ایجاد کند. مقدار کامل نور تأثیر مثبتی بر خلق و خوی ما دارد، در حالی که نور کم یا زیاد می تواند تأثیر منفی داشته باشد.

چگونه می‌توانیم مقدار "عالی" نور را برای فضا دریافت کنیم؟

پاسخ این سؤال ممکن است مشکل باشد، اما به داشتن یک برنامه خوب فکر شده بازمی‌گردد. اما برای اینکه بتوانید یک طرح روشنایی برای خانه خود طراحی کنید، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید بدانید.

 داخل خانه:

  • راحتی و کمال: روشنایی مناسب در داخل خانه به افراد اجازه می‌دهد که به‌راحتی کارهای روزمره‌شان را انجام دهند، مطالبه به تعداد کمتری تنبیه و خطا داشته باشند و در کل، از زندگی در محیط داخل خانه لذت ببرند.
  •  امکانات خانه: روشنایی مناسب برای استفاده از امکانات خانه مثل خوان خوردن، مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون و کارهای دیگر ضروری است.
  •  ایمنی: روشنایی به‌عنوان یک عامل ایمنی در داخل خانه عمل می‌کند. زمانی که مناطق تاریک و بدون نور وجود دارد، افراد ممکن است بی‌هوشی یا صدماتی دیگر به خود بیفکنند. روشنایی مناسب مسیرها و پله‌ها را نیز تضمین می‌کند تا زمانی که در خانه حرکت می‌کنید، ایمن باشید.
  •  تزئینات داخلی: نور و نورپردازی در داخل خانه می‌تواند تزئینات داخلی را بیشتر به ارمغان آورد و جلوه زیبایی به محیط داخلی خانه بدهد. لامپ‌ها، چراغ‌ها و دیگر وسایل نورپردازی می‌توانند افکت‌های تجربی و زیبایی ایجاد کنند.

داخل خانه


خارج از خانه:

  •  امنیت: روشنایی در خارج از خانه در افزایش امنیت نقش اساسی دارد. نورپردازی معمولاً در محیط‌های خارجی مثل محوطه خانه، حیاط، پارکینگ و معابر کمک می‌کند تا افراد بتوانند بهتر مشاهده کنند و خطرات مختلف مثل دزدی و سقوط را کاهش دهند.
  •  زیبایی: نورپردازی خارجی می‌تواند زیبایی محیط خارجی را افزایش دهد. در شب‌های تاریک، چراغ‌ها و نورپردازی‌ها معمولاً به محیط زیبایی و جلوه می‌دهند.
  •  استفاده در فعالیت‌های خارجی: نورپردازی و روشنایی مناسب در فضاهای خارجی امکان انجام فعالیت‌های شبانه‌روزی خارجی را فراهم می‌کند، مانند گردش در پارک، باغچه‌کاری، یا نشستن در تراس.

خارج از خانه به‌طورکلی، روشنایی در داخل و خارج از خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است و تأثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی و امنیت افراد دارد.