برای مثال، در اکثر شرایط، مردم موافق هستند که لیمو زرد است. با این حال، این از نظر فنی فقط در روز روشن یا روز مصنوعی صادق است. در اتاق‌های تاریک و کم نور، لیمو دیگر زرد به نظر نمی‌رسد، بلکه سایه‌های خاکستری است. رنگ نیز در شرایط نوری مختلف کمی تغییر می کند.
اگر منبع نور به رنگ آبی خالص باشد، لیمو می تواند بیشتر به رنگ زرد متمایل به سبز متمایل شود و در زیر نور قرمز خالص، رنگ نارنجی مایل به زرد تیره خواهد بود. در حالی که اینها موارد شدید نورپردازی هستند، نوع نورهایی که استفاده می کنید می تواند مستقیماً بر رنگ دیوارها و مبلمان شما تأثیر بگذارد.


ظاهر نور (معروف به رنگ) دمای رنگ نامیده می شود. دمای رنگ لامپ به ما کمک می کند تا بفهمیم نور چگونه به نظر می رسد و با محیط تعامل دارد. دمای رنگ از سفید گرم تا نور واقعی روز متغیر است.برخلاف نامش، نور گرم در سمت پایین مقیاس دما قرار دارد، در حالی که نور واقعی روز در سمت بالاتر است. ظاهر نور گرم به سمت نور کهربایی، نارنجی متمایل است. محیطی که به اتاق می بخشد، لحنی دلپذیر و دنج است.
همانطور که قبلا گفته شد، نور تنها یک جنبه کاربردی از طراحی داخلی نیست. در حالی که درک نحوه عملکرد نور در یک فضا ضروری است، باید بدانید که نورپردازی چگونه می تواند احساسی را در اتاق ایجاد کند. مقدار کامل نور تأثیر مثبتی بر خلق و خوی ما دارد، در حالی که نور کم یا زیاد می تواند تأثیر منفی داشته باشد.
همانطور که گفته شد، چگونه می‌توانیم مقدار "عالی" نور را برای فضا دریافت کنیم؟ پاسخ ممکن است مشکل باشد، اما به داشتن یک برنامه خوب فکر شده بازمی گردد. اما برای اینکه بتوانید یک طرح روشنایی برای خانه خود طراحی کنید، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید بدانید.