فرمت های Modbus
در پشتیبانی از اتصالات سریال، نمایش های نسبتاً متنوعی از داده های عددی و جزئیات پروتکل برای دو فرمت خاص وجود دارد، یعنی Modbus RTU و Modbus ASCII. بر خلاف Modbus RTU، فرمت ASCII بسیار فراگیر و کاربر پسند است. RTU بیشتر یک فرم فشرده از داده های باینری است. تنظیمات تنظیم شده برای RTU برای ASCII و بالعکس کار نمی کند. Modbus RTU نیاز به استفاده از 8 بیت داده برای هر کاراکتر ارسالی دارد که در آن Modbus ASCII می تواند با استفاده از 7 بیت داده پیاده سازی شود. یک نسخه به روز شده دیگر، Modbus/TCP که نیازی به محاسبه جمع کنترلی ندارد، برای ارتباط از طریق TCP/IP (به عنوان مثال اترنت) در نظر گرفته شده است. Modbus Plus (Modbus+ یا MB+)، پروتکل پیچیده دیگری که انحصاری Modicon باقی مانده است. این یک نسخه گران قیمت از پروتکل برای استفاده است زیرا به یک آداپتور Modbus_+ برای هر دستگاه نیاز دارد. این آداپتورها معمولاً تا 2000 دلار قیمت دارند. یک آدرس متمایز به هر دستگاهی که برای ارتباط از طریق Modbus پیش بینی شده است اختصاص داده می شود و تنها دستگاه مورد نظر به فرمان Modbus ارسال شده از طریق شبکه توسط گره اصلی پاسخ می دهد.


رجیسترهای مدباس که به عنوان اعداد صحیح 32 بیتی یا ممیز شناور تعریف می شوند، به عنوان ثبات های دوگانه شناخته می شوند زیرا دو آدرس رجیستر 16 بیتی را اشغال می کنند. به طور پیش‌فرض، بایت‌های مرتبه بالا در ثبات اول و بایت‌های مرتبه پایین در ثبات دوم تخصیص می‌یابند، اما گاهی اوقات ثبات‌های مضاعف با تنظیم nciGatewayOpts.bit6 روی 1 تعویض می‌شوند. . در این مورد، انتقال داده ممکن است نیمی از مقدار ممیز شناور را به عنوان یک عدد صحیح برگرداند، یعنی یک عدد نامعتبر را به همراه داشته باشد، یا ممکن است یک ممیز شناور را در دو رجیستر عدد صحیح متوالی بنویسد (که منجر به دو عدد نامعتبر می شود). از این رو دستگاه ها باید به درستی پیکربندی شوند تا فرمت ثبت صحیح را ارائه دهند تا از این نوع ترکیبات نامعتبر جلوگیری شود.
محدوده آدرس برای Modbus در ابتدا از 0 تا 9999 تعریف شده بود اما اکنون محدوده مشخص شده فعلی از 0 به 65535 به روز شده است. این محدوده آدرس برای هر نوع رجیستر Modbus معتبر است. کد تابع مشخص شده در بسته پیام پرس و جو Modbus تعیین می کند که به چه نوع ثباتی ارجاع داده می شود. محدوده مرجع برای هر چهار نوع ثبت در زیر ذکر شده است.

محدودیت ها
پروتکل Modbus علیرغم ساده بودن ، محدودیت های کمی را نیز در بر می گیرد. قابل توجه ترین محدودیت ناتوانی آن در حفظ و کشف توصیف اشیاء باینری بزرگ است. علاوه بر این، Modbus که یک پروتکل Master/Slave است، هیچ وسیله ای را برای یک دستگاه فیلد برای "گزارش بر اساس استثنا" فراهم نمی کند. همچنین رسیدگی به محدودیت‌های Modbus تا 247 دستگاه در هر پیوند داده، محدوده دستگاه‌های میدانی را که نیاز به اتصال به یک ایستگاه اصلی دارند، محدود می‌کند.