ولتاژ استاندارد و آمپر در پریز، چیزی نیست که مردم معمولاً به آن فکر کنند، مگر اینکه نگران بارگذاری بیش از حد بریکر باشند. به عبارت دیگر، بسیاری از ما ارزش انرژی الکتریکی را تا زمانی که از کار بیفتد در نظر نمی گیریم.

ولتاژ استاندارد و آمپر در یک پریز:
اکثر خانه ها در ایالات متحده با مدارهای 120 ولتی و جریان متناوب که از هر دو 15 و 20 آمپر استفاده می کنند، سیم کشی شده اند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق پریزها از پریزهای 15 آمپری استفاده می کنند. مدارهای 20 آمپری برای وسایل پرقدرت مانند یخچال/فریزر یا ماشین ظرفشویی هستند.


یک پریز برق خانگی استاندارد با چه کار می کند؟
در ایالات متحده، یک پریز خانگی استاندارد 120 ولت از جریان متناوب و 15 آمپر را تامین می کند. این سطح از قدرت برای راه اندازی بیشتر وسایل خانه از جمله روشنایی، لوازم آشپزخانه کوچک، شارژر تلفن همراه، سیستم های موسیقی و غیره کافی است. با این حال، دستگاه های بزرگتر مانند ماشین لباسشویی، خشک کن یا واحد تهویه مطبوع به برق 240 ولت و آمپر بالاتر برای دور زدن این موضوع، مدارهای جداگانه و تخصصی به خانه شما متصل می شوند.
در کشورهای دیگر، سیستم های قدرت آنها ولتاژهای متفاوتی را ارائه می دهند. در 175 کشور، پریز استاندارد بین 220-240 ولت را تامین می کند. در حالی که 39 کشور، از جمله ایالات متحده، با ولتاژ خانگی بین 100 تا 127 ولت کار می کنند.
این نابرابری در اواخر دهه 1950 زمانی که مشخص شد ولتاژ بزرگتر با استفاده از سیم مسی موجود در سیستم های الکتریکی، توان بیشتری را با ضایعات کمتر و افت ولتاژ فراهم می کند، به وجود آمد. در آن زمان، اکثر خانه ها در ایالات متحده دارای لوازم شخصی مانند ماشین لباسشویی و یخچال بودند. چنین ثروتی در اکثر کشورهای دیگر غیر معمول بود. بنابراین، علیرغم اینکه ولتاژ 220-240 ولت سیستم بهتری است، آمریکا به این نتیجه رسید که تعویض همه وسایل بسیار گران است زیرا سوئیچ را انجام نداده است.
اگرچه همچنان می‌توانید از دستگاه‌های خود در کشورهای دیگر استفاده کنید. فقط برای خود یک مبدل تهیه کنید. آمریکایی ها در این زمینه خوش شانس هستند. استفاده از اقلام ولتاژ بالاتر از یک شهرستان 240 ولتی، مانند سشوار، در ایالات متحده منجر به کاهش عملکرد می شود زیرا دستگاه به اندازه کافی برق مصرف نمی کند.


چگونه بفهمیم مدار شما 15 یا 20 آمپر است؟
اگر نیاز دارید که درجه آمپراژ مدار خانگی خود را بررسی کنید، با نگاه کردن به جعبه قطع کننده مدار می توانید آن را بررسی کنید. در آنجا بریکر یا فیوز اختصاص داده شده به آن مدار را بررسی می کنید. روی هر کدام از اینها مشخص می شود که آمپر مدار چقدر است (مدار 15 آمپر مثلاً فیوز 15 آمپر دارد).
متوجه خواهید شد که لوازم اصلی شما مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی و غیره دارای مدار اختصاصی هستند و به احتمال زیاد در مدار 20 آمپر قرار دارند. با پیکربندی سیم‌کشی به این روش، به رساندن توان کافی به آنها برای حفظ عملکرد بهینه کمک می‌کند.
همچنین متوجه خواهید شد که یک مدار 15 آمپر از سیم 14 آمپر استفاده می کند، در حالی که مدار 20 آمپر از سیم گیج 12 استفاده می کند. گیج های مختلف مقاومت های مختلف در مدار را نشان می دهند. اگر قانون اهم، ولتاژ = جریان x مقاومت را به خاطر بیاورید، بنابراین، اگر مقاومت کاهش یابد، آمپر بیشتری دریافت خواهید کرد، زمانی که ولتاژ ثابت بماند.


دو نوع مختلف دو شاخه چگونه به نظر می رسند؟
خروجی های استاندارد با دو شکاف موازی و یک سوراخ زمینی شکل U در زیر قابل شناسایی هستند. پیکربندی آنها کمی شبیه یک ایموجی چهره غمگین است. سایر نقاط جهان از ولتاژها و آمپرهای متفاوتی استفاده می کنند و اشکال خروجی متفاوتی دارند. برای جلوگیری از مشکلات، باید هنگام سفر به خارج از کشور از مبدلی مانند این مبدل که در فروشگاه سیتی برق یافت می‌شود خرید کنید