لامپ ال ای دی بهتر است یا کم مصرف ؟

برای دانستن اینکه لامپ ال‌ ای‌ دی بهتر است یا کم‌مصرف باید در ابتدا ال‌ ای‌ دی را به‌خوبی بشناسید... 

ال‌ ای‌ دی گونه‌ای از قطعات الکترونیکی به نام دیود است و این نوع از دیود در میان انواع دیود به‌صورت ویژه برای ساطع کردن نور طراحی شده است. دیود از مواد نیمه‌رسانا ساخته شده است و زمانی که در مدار قرار می‌گیرد، یعنی جریان الکتریکی به آن وارد می‌شود نور با طول‌موج مشخص از خود ساطع می‌کند. ال ای دی‌ها معمولاً نور زیادی از خود ساطع نمی‌کنند به‌وسیله لنز و پوشش اپوکسی روی آنهاست که نورشان چندبرابر می‌شود.

دیود

 ال ای دی‌ها بسته به ماده نیمه‌رسانایی در داخل آن‌ها استفاده شده است رنگ‌های مختلفی دارند. در دنیا ال ای دی‌ها به گونه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. همان‌طور که قطعات الکترونیکی هر روز ریزتر و ریزتر می‌شوند ال ای دی‌ها هم به‌عنوان یک قطعه الکترونیکی روزبه‌روز ریزتر و تولید نور در آن‌ها قوی‌تر می‌شود. دامنه کاربرد ال ای دی‌ها بسیار گسترده است. گوشی تلفن همراه و تلویزیون شما در خانه از میلیون‌ها ال ای دی پوشیده شده است. همین‌طور از مدل‌های مختلف ال ای دی برای تولید لامپ استفاده می‌شود. 

خب تفاوت ال ای دی با لامپ ال ای دی چیست و این چه ارتباطی به سوال لامپ ال ای دی بهتر است یا کم‌مصرف؟

لامپ ال ای دی چیست ؟

لامپ ال ای دی به لامپی گفته می‌شود که برای تولید نور از ال ای دی استفاده می‌کند ال ای دی‌هایی که در لامپ‌های استفاده می‌شود مدل‌های مختلفی دارد. اما دو مدل از این ال ای دی‌ها بیشتر در لامپ‌ها استفاده می‌شود که با شناختن آن‌ها می‌توانید تفاوت لامپ‌های ال ای دی را از سایر لامپ‌ها را شناسایی کنید. نوع اول ال ای دی‌هایی هستند که به ال ای دی‌های پاور در بازار شهرت دارند. ال ای دی‌های پاور نسبت به سایر نمونه‌های ال ای دی مصرف انرژی بالاتری دارند و معمولا در رنج بین یک تا صد وات در بازار خرید و فروش و بر روی لامپ‌های مختلف استفاده می‌شوند. این نوع از ال ای دی‌ها نور بسیار بسیار خیره کننده ای دارند. نوع دوم ال ای دی‌هایی که در لامپ ال ای دی استفاده می‌شود و برای شناخت جواب سوال  تفاوت لامپ led و کم مصرف چیست  نیاز دارید آن‌ها رابشناسید ال ای دی‌های اس ام دی هستند. ال ای دی‌های اس ام دی توان مصرفی کمتری دارند و نور کمتری هم تولید می‌کنند، اما از آنجایی که گرمای کمتری تولید میکنند می‌توان تعداد زیادی از آن‌ها را روی یک پی سی بی مونتاژ کرد.

لامپ کم مصرف یا CFL چیست ؟

اما حالا که با این مقدمه با بحث‌های پایه‌ای‌تر درباره این که تفاوت لامپ LED و کم‌مصرف چیست، آشنا شدید بهتر به این موضوع بامزه بپردازیم لامپ کم‌مصرف چیست؟! از نظر لغوی به لامپ کم‌مصرف به معنی لامپی است که انرژی کم‌مصرف می‌کند! اما آیا موضوع به همین سادگی است؟ نه! سال‌ها پیش در ایران استفاده از لامپ‌های رشته‌ای رواج داشت و دولت برای کاهش مصرف انرژی در کشور برنامه‌های تبلیغی مختلفی در جهت ترویج استفاده از لامپ‌های جایگزین لامپ رشته‌ای را در نظر گرفت. از طرفی در همان دوران برای جایگزینی لامپ‌های رشته‌ای شرکت‌های تجاری از تکنولوژی لامپ‌های فلورسنت سرپیچی استفاده کردند و بر اثر تبلیغات صورت‌گرفته توسط شرکت‌ها و دولت در تلویزیون، این‌طور برای مردم جا افتاد که لامپی به نام لامپ کم‌مصرف وجود دارد. در واقع به‌اشتباه مردم لامپ سرپیچی فلورسنت را به‌عنوان لامپ کم‌مصرف شناختند و این اسم برای این دسته از لامپ در جامعه رواج پیدا کرد. منظور از لامپ کم‌مصرف در بازار ایران همان لامپ‌های فلورسنت است که از لامپ‌های رشته‌ای به‌مراتب انرژی کمتری استفاده می‌کند.

مصرف لامپ‌ها چگونه سنجیده می‌شود ؟

میزان مصرف لامپ به این دلیل برای ما اهمیت دارد که به صورت مستقیم بر روی مصرف انرژی و متقابلا بر روی هزینه برق پرداختی ما اثر گذار است. در این جا باید به چند نکته توجه کنید. نکته اول این که میزان مصرف یک لامپ یا میزان مصرف انرژی آن با واحدی به نام وات اندازه گیری می‌شود. هر چه قدر وات لامپ بالاتر باشد به این معنی است که شما برای یک ساعت روشن ماندن آن باید مبلغ بیشتری از لامپی با وات پایین را پرداخت کنید. اما نکته بسیار مهم دوم آیا هر چه قدر میزان وات لامپ بالاتر باشد نور بیشتری از لامپ دریافت می‌کنیم ؟ نه! وات میزان واحد سنجش مصرف انرژی است است و میزان درخشندگی منبع نوری شما و همین طور میزان نوری که در اختیار شما قرار می‌گیرد با واحد‌های دیگری به نام لومن(برای درخشندگی) و لوکس(برای روشنایی محیط) سنجیده می‌شود. پس نباید این دو داستان را با هم اشتباه بگیرید. الزاما افزایش وات لامپ به معنای افزایش نوردهی آن نیست و در واقع همین موضوع است که ال ای دی را برای ما جذاب تر کرده است. ما انرژی کمتری مصرف می‌کنیم ولی نور بیشتری داریم.

تفاوت لامپ LED و کم مصرف

تفاوت لامپ led و کم مصرف آیا پرسش درستی را مطرح میکنیم ؟

 اگر از نظر لغوی به موضوع نگاه کنیم، لامپ کم‌مصرف به لامپی گفته می‌شود که انرژی کمی مصرف می‌کند و نور قابل‌قبولی ارائه می‌کند و لذا هم لامپ ال ای دی و هم لامپ فلورسنت کم‌مصرف هستند؛ اما اگر از جنبه آنچه در میان مردم رایج است و در بازار جاافتاده است بخواهیم موضوع را بررسی کنیم باید گفت که تفاوت لامپ led و کم‌مصرف بسیار زیادی است و مهم‌ترین تفاوت لامپ led و کم‌مصرف همان روش تولید نور است. در لامپ‌های ال ای دی از دیودهای ال ای دی برای تولید نور استفاده می‌شود و در لامپ‌های کم‌مصرف از تخلیه الکتریکی روی بخار جیوه که منجر به تولید اشعه ماورا بنفش و در نهایت انتشار نور سفید از بدنه فسفری لامپ می‌شود. کدام کم‌مصرف‌تر و از نظر هزینه انرژی تفاوت لامپ led و کم‌مصرف چگونه است؟ باز هم سوال اشتباه مصرف لامپ به میزان عدد وات حک شده روی لامپ بستگی دارد و شاید سوال درست‌تر این بود که در وات برابر و یا در واقع در مصرف انرژی برابر تفاوت لامپ led و کم‌مصرف چگونه است؟
 پاسخ این سوال به کیفیت لامپ خریداری شده از سوی شما بستگی دارد. در حالت کلی ال ای دی‌ها پرنورتر و دارای نور باکیفیت‌تری هستند؛ اما کدام ال ای دی. در بازار ایران همه لامپ‌های ال ای دی باکیفیت بالا تولید نمی‌شوند و از چیپ‌های دسته دو و سه و.... برای تولید لامپ بهره گرفته می‌شود؛ لذا ممکن است که اگر شما از لامپ کم‌مصرف (فلورسنت سرپیچی) استفاده کنید از بسیاری از نمونه‌های ال ای دی بازار بهتر باشد. در کنار این تفاوت لامپ led و کم‌مصرف، لامپ‌های کم‌مصرف دونقطه قوت دیگر هم دارند و یکی بحث پخش نور است که به دلیل شکل خود معمولاً از لامپ‌های ال ای دی بهتر انجام می‌دهند و دیگری هم بحث مهم قیمت است که این لامپ‌ها از نمونه‌های ال ای دی معمولاً ارزان‌تر هستند و این خود شاید مهم‌ترین تفاوت لامپ led و کم‌مصرف باشد.

 منبع مطلب: https://nooracomart.com